(
(
(11. apríl 1870 – 21. december 1923)
Ďalšia z ulíc v bratislavskej Petržalke je pomenovaná po významnom slovenskom politikovi žijúcom v USA, Albertovi Mamateyovi. Narodil sa 11. apríla 1870, pochádzal z Kláštora pod Znievom a ako dvadsaťtri ročný odišiel do Ameriky. Hoci sa pôvodne vyučil za zámočníka, bol jedným zo zakladateľov Slovenskej ligy, ktorej v rokoch 1911 až 1920 aj predsedal. Počas tohto obdobia bolo Slovenskou ligou spísané Memorandum o hospodárskej, politickej a kultúrnej samostatnosti Slovákov a začala sa zbierka za osamostatnenie Slovenska (tzv. zbierka na Politicko-agitačný fond).
Mamatey bol politicky aj kultúrne aktívny, počas svojho pobytu v Amerike sa angažoval v rôznych oblastiach politického a kultúrneho života a pomáhal viacerým skupinám Slovákov žijúcich doma aj v zahraničí. Pre slovenských robotníkov založil Kanceláriu práce, finančne podporoval slovenských študentov (organizoval finančné zbierky) a v rokoch 1908 – 1909 vydáva časopis Škola reči anglickej – radený medzi najlepšie príručky angličtiny. Založil tiež Kruh mládeže ako súčasť Národného slovenského spolku a stal sa pomocným redaktorom v Národných novinách.
Po vojne ostáva naďalej aktívny a pôsobí v Pittsburghu ako československý konzul.
Mamatej osobne rokoval s T. G. Masarykom o nomenklatúrnych otázkach slovenskej štátnosti. Až dovtedy možno A. Mamateja považovať za jedného z hlavných strojcov spoločného česko-slovenského štátu (bol aj signatárom Pittsburskej dohody), ktorý sa úspešne radí vedľa M. R. Štefánika. Roku 1919 však navštívil Česko-Slovensko a vrátil sa odtiaľ ako vymenený. Na stretnutiach s pražskými politikmi rokoval o politickom a ekonomickom usporiadaní spoločného štátu a pravdepodobne vtedy mu Masaryk ponúkol post čs. konzula v Pittsburgu, čo Mamatej prijal. Vo vedení Slovenskej ligy to malo za následok ostré rozpory. Keď sa v septembri 1920 ujal svojho úradu, výbor ligy odmietol s ním spolupracovať a roku 1922 ho z nej vylúčili.
zdroj:
Všeobecná encyklopedie 5 diel : M/O / Všeobecná. — 1.vyd. — Praha : Diderot, 1999. — 507 s., s. 57
Slováci vo svete 2.diel / Kol. František Bielik. — 1.vyd. — Martin : Matica slovenská, 1980. — 316 s.
Sto slávnych Slovákov. Zostavil Milan Ferko. Matica slovenská Martin 1997, Spracovala M. Remiašová
celým menom Ľudovít Augustín Jaroslav Haan, pseud. János Oláh, 13. august 1818 Sámsonháza, Maďarsko – 12. august 1891 Békešská Čaba, Maďarsko.
Ľudovít Jaroslav Haan, podľa ktorého je pomenovaná petržalská ulica Haanova, sa narodil 13. augusta v maďarskej obci Sámsonháza. Tento významný slovenský spisovateľ a akademik bol okrem iného aj historikom, etnografom, kultúrnym dejateľom a jedeným z najvýznamnejších predstaviteľov dolnozemských Slovákov v 19. storočí. Haanovi predkovia prišli do Uhorska z Nemecka v 17. storočí (meno Haan vzniklo poslovenčením nemeckého mena Hahn, v preklade kohút).
Detstvo prežil Ľudovít v Békešskej Čabe, kde navštevoval aj ľudovú školu. Neskôr študoval na evanielickom gymnáziu v Poľnom Berinčoku a v Prešove na evanielickom kolégiu. Tu sa aktívne zapájal do činnosti slovenského študentského spolku, stal sa jeho tajomníkom a básnikom, prekladal z maďarčiny a začal sa venovať teológii a filozofii. Zároveň ako podpredseda maďarského spolku podporoval spoluprácu maďarských a slovenských študentov. Jeho záujem o teológiu pokračoval neskôr v rokoch 1841 – 1842, kedy študoval teológiu na Univerzite v Jene a Berlíne. O rok neskôr ho v Banskej Štiavnici vysvätili za evanielického kňaza a ako vojenský kňaz sa v rokoch 1848 – 1849 zúčastnil Maďarskej revolúcie. Po ukončení štúdia sa Haan opäť vracia do Békešskej Čaby, aby tu pracoval ako učiteľ a kaplán. Neskôr je jednohlasne zvolený za kňaza v Nadlaku, kde pôsobí až do roku 1855. Práve v tomto, dnes už rumunskom meste, sa začína aktívne zaoberať regionálnou históriou a etnografiou (ako to opisuje aj O. Štefanko v doslove k Haaovmu Dejepisu starého a nového Nadlaku). „Nadlacký pobyt znamenal preňho veľmi veľa. Tu sa začal systematicky venovať regionálnej histórii, etnografii, archeológii a dejinám umenia.“ (Haan, Ľ., Štefanko,O. 1994, s. 56). Ešte predtým sa ožení s Katarínou Vilímovou a v roku 1848 sa im narodí dcéra Karolína. Katarína však o dva mesiace nato zomiera a Haan si zoberie za ženu jej sestru. V roku 1855 sa vracia do Békešskej Čaby a je zvolený za hlavného notára cirkvi.
Ľudovít Haan vydal okolo 20 publikácií, prevažne s tematikou vysťahovalectva Slovákov na Dolnej zemi. K najvýznamnejším patria:
Pametnosti Békeš-Čabánske (1845), Malý spevník, Dějepis starého i nového Nadlaku (1853), Jena Hungarica (1858), Chronologické tabuľky k dejinám evanielickej cirkvi v Uhorsku (1859), Minulosť Békešskej stolice (1870), Cithara sanctorum, jeji historia, její průvonce a tohto spolupracovníci (1873).
Okrem vyššie spomínaných diel písal náboženské piesne a literárne historické štúdie o Matejovi Belovi, Jánovi Kollárovi, Jiřím Tranovskom, Albertovi Dürerovi a iných.
Haanov záujem o históriu a kultúru sa prejavil aj založením Archeologického a kultúrno-historického spolku Békešskej župy. Bol tiež členom Matice Slovenskej (od roku 1863) a v roku 1877 sa stal členom korešpondentom Uhorskej akadémie vied. Osobne sa stretol s cisárom Františkom Jozefom a získal vyznamenanie rytierskeho kríža Radu Františka Jozefa (1881).
Na obr. : v roku 2014 slovenskí evanjelici v Nadlaku oslávili dvojsté výročie postavenia kostola, okolo ktorého tu prebiehali za dve storočia také významné udalosti, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní a rozvíjaní rodnej reči, identity a dedičstva po predkoch. Najväčšiu zásluhu na tom mali osobnosti z radov farárov a učiteľov, akými boli najmä Ľudovít Haan, Daniel Zajac, Ondrej Severíni, Karol Hrdlička, Ľudovít Boor, Ivan Bujna, ale i bankový úradník a spisovateľ Jozef Gregor Tajovský a iní.
zdroj
Encyclopaedia Beliana Zv. 5. Galb – Hir : Slovenská všeobecná encyklopédia. — 1. vyd. — Bratislava : Encyklopedický ústav SAV, 2007. — 670 s.
http://www.ecav.sk/files/user/hist_kalend_aug_2013.pdf
Dejepis starého a nového Nadlaku / Ľudovít Haan ; Doslov Ondrej Štefanko. — vyd. — Nadlak : Demokratický zväz Slovákov a čechov v Rumunsk, 1994. — 65 s.
s.52 – 58
Chcete si prečítať to najlepšie, čo ponúkajú talentované autorky a autori posledného ročníka? Vychutnajte si víťazné príbehy, básne a eseje,…
Petržalská knižnica v roku 2024 10 303 registrovaných čitateliek a čitateľov Čitateľom ponúkame niekoľko foriem registrácie. Navštevovať môžu podľa svojich…
Naše knihovníčky Zuzka a Miška sa v týchto dňoch zúčastnili medzinárodnej prehliadky knihovníckych podujatí v Krajskej knižnici P.O. Hviezdoslava v…