Charakteristika podujatia:
S číslami sa stretávame doslova na každom kroku.
Sú nielen súčasťou našej adresy, telefonického kontaktu, nasporených eur v banke alebo v prasiatku, ale aj nás samotných – číslami vyjadrujeme koľko máme rokov, akú máme výšku, váhu, veľkosť chodidla, ale aj aký je dnes dátum, o koľkej treba ísť do školy a pod.
Vieme o číslach však viac ako len určiť ich hodnotu a uskutočniť základné aritmetické operácie?
Prečo číslice, ktoré u nás používame, voláme arabské, hoci ich nevymysleli Arabi? A keď ich nevymysleli oni, tak kto? Pred arabskými číslicami sa v Európe používali rímske číslice. Kto sa významne zaslúžil o popularizáciu arabských číslic a kde sa stále môžeme stretnúť s rímskymi číslicami?
Cieľ:
Pozrieť sa na matematiku z pohľadu histórie, zopakovať si alebo zistiť základné poznatky o čísliciach.
Cieľová skupina: žiaci II. stupňa ZŠ
Spôsob realizácie:
Prostredníctvom prezentácie si priblížime rôzne informácie o čísliciach, ich pôvode, rozdelení. Zopakujeme si základné matematické operácie, skúsime si zapísať významnú udalosť pomocou rímskych číslic a tiež zistíme, čo má s číslami, resp. s jedným konkrétnym číslom spoločné dobre známy internetový vyhľadávač Google. Na záver pomocou matematického kúzla žiakov presvedčíme, že matematika môže byť naozaj magická a budú mať možnosť vyplniť sudoku, poskladať tangram alebo Rubikovu kocku.
Trvanie: 40 minút
Naprieč Slovenskom s myšiakom Samuelom Charakteristika projektu: Rozširujúce a oživujúce vlastivedné poznatky o slovenských mestách, zaujímavých miestach a osobnostiach, ktoré…
Charakteristika projektu: Interaktívne čítanie o neónovom chameleónovi, ktorý nevie splynúť s okolím a o malom hadovi Gripovi, ktorý je so sebou nespokojný a chcel…
Charakteristika: Podujatie pre 3.-4. ročník ZŠ spracované pomocou knihy od S. Urikovej. Obsah: Spolu s Barborkou a jej psíkom Jašom sa pomotáme…